معایب قیرگونی و ایزوگام

 قیر گونی و ايزوگام فرآورده اي نفتي و لايه اي پوششي است براي عايق كردن سطوحي چون پي، ديواره، كف و بام ساختمان ها و استخرها در مقابل نفوذ آب در گذشته استفاده می گردید است ولی اکنون با ورود محصولات آب بندی و ایزولاسیون با محوریت دانش علمی بروز و نانو تکنولوژی استفاده از ایزوگام و قیر گونی نه تنها به صرف و اقتصادی نمیباشد بلکه به دلیل معایب و مشکلات فراوانی که در طول استفاده از این نوع لایه بوجود می آید منسوخ گردیده است .
امروز تمایل مهندسین و کارفرمایان برای استفاده از محصولات جایگزین قیر و ایزوگام به نحوی افزایش پیدا کرده است که بازار این محصولات روز به روز پر رونق تر گردید است و زمینه ورود محصولاتی با فناوری های جهانی و علمی برترین شرکت های معتبر دنیا را فراهم نموده است .
اگر قصد داريد سطوحي مثل پشت بام را ايزولاسيون كنيد كه در برابر تابش مستقيم نور خورشيد و گرما قرار دارد، بهتر است از ايزوگام استفاده نكنيد. اگر قصدتان عايقكاري پي ساختمان يا ديواره و كف سرويس هاي بهداشتي است، از ایزوگام استفاده نكنيد تا اقتصادي تر باشد.
استاندارد هر عايق رطوبتي براي آب و هواي خاص كمابيش متفاوت است، اما توليدات استاندارد و مطمئن تر در هرجایی از سازه و ساختمان به شما اجازه می دهد کاملا استفاده از قیرگونی و ایزوگام را کنار بگذارید .
در ايزوگام به جاي استفاده از پليمر يا قير مرغوب پودرهاي معدني يا مواد غيرپليمري به كار مي رود و از همين رو نوع تقلبي آن بويي نامطبوع و مشابه گازوئيل صنعتي (مازوت) مي دهد. اگر دست تان را بر قسمتي از لايه خارجي و بدون پوشش ايزوگام نامرغوب بكشيد نيز ذرات و رنگدانه هاي سياه به دست تان مي چسبد
مي توان يك تكه كوچك از عايق را برش داد و پس از دو ساعت نگهداري در فريزر، آن را تا زاويه حدود 120 درجه خم كرد. اگر از ناحية خم شده شكسته يا ترك بردارد، جنس ايزوگام خوب نيست
1- فاسد شدن عایق بعد از ۶ ماه (از زمان تولید ) بعلت عدم نگهداری مطلوب
5 ـ کم بودن طول عمر مفید طول عمر در حدود 2 سال 2
3- گران بودن این عایقها
4ـ در موقع ترمیم محل آسیب دیده از سایر جاها بالا می زند 4
5ـ تجزیه شدن بر اثر اشعه ماورابنفش و شدت آفتاب
6- روندگی قیر در آفتاب و گرمای زیاد
7- ترک ترک شدن سطوح قیر و ایزوگام و عدم ترمیم مناسب آن
8- ایجاد ظاهری زشت و نا مطلوب برای استفاده در نماهای بارانگیر
9- عدم استفاده در دیواره های عمودی بلند و بعد از مدتی کندشدن از سطح
10- عدم نفوذ بر روی سازه ها و عدم چسبندگی مناسب بروی فلزات
11- عدم پر کردن و آب بندی مناسب در گوشه ها و کنج های سطوح و سازه